Hogy ne veszítsd el útitársaidat külföldön!
Utaztál már együtt barátaiddal? Együtt útra kelni remek élmény. Minél többen, annál izgalmasabb.
Hidd el, nem érdemes leszokni erről a szokásról, még akkor sem, ha már neked és a barátaidnak is családjuk van.
Választhatod a buszos, vagy repülős utakat, de az igazi látnivalókkal, élményekkel több esélyed van találkozni, ha önállóan mentek.
Két-három család, két-három autó, együtt. A lényeg, az “együtt”-ben van.
Ilyenkor nem kell aggódj, ha eltévedsz, ha defektet kapsz, netán lerobbansz, ugyanakkor spontán választhatsz úti célt, szabadon, mégis biztonságban, hiszen útitársaiddal számíthattok egymásra.
Idegen helyen mégis könnyű eltévedni, lemaradni, és az út könnyen stresszessé válhat. Hiába vagytok együtt, az utazás ennek ellenére kicsit “külön” érzést hordoz magában.
Az ilyen kirándulások stresszmentességének egyik titka a kommunikáció.
Láttál már lengyel, vagy román turistákat autóval, hatalmas antennákkal a csomagtartóra szerelve?
Ők CB rádiókat használnak. Ezt a régi hagyományt sokan ápolják a környező országokban, és számukra szinte mindennapos dolog, hogy értesítik egymást, (akár az idegen emberek is) ha valami váratlan esemény történik az úton.
Magyarországon sajnos a CB a mobiltelefon megjelenésével és a csupán egy évtizede feloldott korlátozásokkal kikopott mindennapokból. Nem csoda, hiszen a rendszer egy-két méter hosszú pálca antennákat és egy nagy darab rádiót igényel, amelyet nem szívesen szerelünk be a szép új autóinkba.
A másik alternatíva a PMR rádiók használata volt, azonban ezek sem váltak be. Néha elég néhány száz méter, és már nem is halljuk egymást. Márpedig autóval percek alatt keletkezhet ekkora távolság közöttünk. Ugyan a mobiltelefon olcsó roaming díjai miatt akár fel is hívhatjuk eltévedt társainkat, azonban ez egyrészt költséges, másrészt időbe telik, míg felveszik, és bizony néha ez annyit jelent, hogy a másik már egy másik lehajtón távozik az autópályáról. Mondjuk húsz kilométerrel később…
A PannonPTT hálózati rádiók újraélesztik a régi hagyományt, azonban egy egészen új formában. Hosszú antenna, sistergő rádiók és korlátozott hatótáv nélkül.
Kevesen tudják, hogy Európán belül a hálózat ugyanúgy használható, mint itthon. Ez azt jelenti, hogy a hatótáv tényleg korlátlan. Az utazásunkat akár otthonról is figyelemmel kísérhetik barátaink, és az 50km-re lemaradt útitársaink is ugyanúgy hallanak bennünket.
Az apró készülékkel azonnal beszédjogot adnak a hívó félnek, így nem kell várni a kapcsolásra. Csupán egy gombnyomás, és a csapat minden tagja értesül a veszélyekről, újratervezésekről, friss információkról.
Bizonyos készülékek még navigálni is segítenek bennünket azzal, hogy tájékoztatást adnak az egymás közötti távolságról, és a másik helyzetéről.
Az akkumulátorokat általában egy hagyományos USB adapterrel is tölthetjük, akár az autóban, akár a hotelszobában, vagy a kempingben, így nem kell félnünk attól, hogy energiaellátás nélkül maradunk. A készülékeket magunkkal hordva pedig akkor is elérhetőek vagyunk, ha eltávolodunk az autótól. Nem beszélve arról, hogy a gépkocsi feltörésre szakosodott tolvajoknak sem adunk esélyt, hogy elvigyék a drága rádiónkat a parkolóból.
Ez mind szép, de hol fizetjük meg ennek az árát a régi CB rádiókhoz képest?
Bármilyen furcsa, sehol. Egy korszerű CB rádió, (nem az, ami jóformán használhatatlan, és tele van vele a bolhapiac) antennával együtt többe kerül, mint egy hálózati rádió. Nem beszélve a beszerelésről, amely szakembert igényel, az antennáról, amit mindig le kell venni, ha beállsz a bevásárlóközpont garázsába, és a korlátozott hatótávról, meg a sistergő zajról.
Ráadásul a PannonPTT rendszerén mindenki saját, privát beszédcsoportot (csatornát) kap, azonban lehetőség van országos beszédcsatorna használatára is, ahol akár ismeretlenül is beszélgethetsz az úton levőkkel.
Együtt mennétek világgá? Elő a hálózati rádiókat, és útra fel!