Emlékszel még a régi idők akciófilmjeire? Minden filmnek szerves része volt a rádióadóvevő. Minden jó és rossz fiú kezében ott volt a kis doboz, antennával, ami sohasem hagyta cserben őket. Nem véletlen, hogy a mobiltelefonok kora előtt nagyon menő dolog volt adóvevővel a kézben dolgozni. Amikor elterjedtek a PMR rádiók Magyarországon, évekig lehetett látni az utcán akcióhősként sétáló embereket, akik nagyon menőn érezték magukat, hogy nem egy telefont, hanem egy walkie-talkie-t tartottak a kezükben.
A valóság azonban egészen másként néz ki, mint a vásznon. A filmekben ugyanis mindenki mindig tisztán hallott mindenkit. Még akkor is, ha az ellenállomás New York City túlsó felén volt, túl a toronyházakon. Mindemellett mondanom sem kell, hogy a vásznon szinte sosem láttál olyat, hogy a nyomozó éppen akkut cserélt volna a rádiójában, mert akció közben az hirtelen lemerült.
A technológia sokat fejlődött az elmúlt évtizedekben, így ma már számodra is elérhetőek a hálózati rádiók, amelyek a régi készülékekhez képest rengeteg előnnyel rendelkeznek.
Ha érdekel, hogy miképp válhatsz még profibbá, vagy hogyan teheted még kényelmesebbé a munkádat, vagy akár izgalmasabbá a szabadidődet ezekkel az eszközökkel, gördíts lejjebb. Az alábbiakban összegyűjtöttem hét olyan előnyt, amire te is szert tehetsz a hálózati rádiód használatával.
“Távolságunk öt-hat méter, mégsem hallak… vétel… vétel…”
Aki még dolgozott, régi analóg rádiókkal, az tudja, hogy a valóságban ezek a rádiók annyira függenek a terepviszonyoktól, hogy néha egy tyúklépésen múlik, hogy hallani a másik felet, vagy sem. A taxisok például rengeteget tudnának mesélni erről. Miközben a droszton várakoznak, fél métereket gurultak előre, vagy hátra, hogy a legnagyobb térerővel vegyék a központot. A következő fuvarjuk ugyanis sokszor csupán ezen múlott. Korábban ugyanis az kapta a munkát, akit jobban hallott a központ.
A távolságokat gyakran drágán bérbeadott tetőkre szerelt átjátszóállomásokkal tették jobban áthidalhatóvá, azonban ez a házak között nem mindig jelentett teljes sikert. Egy másik településre való átbeszélgetés legtöbbször így is lehetetlen volt.
Az áttörést a hálózati rádiók megjelenése hozta. Ezek ugyanis a teljes országos mobilinternet hálózatot használják. Legyél bárhol is, ma már a térerő mindenhova elkísér, így függetlenül attól, hogy mekkora közöttetek a távolság, az érthetőség tökéletes lesz, hiszen a rádiódnak csupán a legközelebbi toronnyal kell közvetlenül kommunikálni.
Egy Nyíregyháza – Pécs összeköttetésre vágysz? Semmi probléma, akár Párizsba is kiszólhatsz a hálózati rádióddal.
“Az erő legyen veled…”
Aki sokat használ rádióadóvevőt, az tudja, hogy a kézi készülékek szinte “zabálják” az akkumulátort. Nem csupán az adás, a nagy hangerejű vétel is ugyanúgy meríti az áramforrást. Így aztán az egyetlen megoldás a fülhallgató szett használata, ami ugyan diszkrét, és praktikus, de napi nyolc órán át az akusztikus sokk miatt erős fülfájást, fejfájást, stresszt és hosszú távon alvászavarokat is okozhat.
A megoldás a hálózati rádiók dinamikus teljesítmény szabályozásában és a digitális technikában rejlik.
A hálózati készülékek nem folyamatosan adnak, hanem apró “szeletekben” továbbítják az információt, így az energia igény lecsökken. De ez még nem minden. Ezek az eszközök intelligensek, így ha azt észlelik, hogy a torony, amellyel beszélgetnek, közel van, a teljesítményüket a minimálisan szükséges szintre csökkentik, és csak akkor emelik fel, ha feltétlenül szükséges. Ebből a felhasználó persze semmit nem vesz észre. Így lehetséges, hogy egy-egy készülék akár két napon át sem merül le, miközben normál használatban merítjük az akkukat.
“Houston, we have a problem…”
Murphy törvényei óta tudjuk, hogy “ami megtörténhet, az meg is történik”. Ez érvényes a vészhelyzetekre is. Ha hálózati rádiót viszel magaddal az éjszakai szolgálatba, akkor garantáltan megtalál a segítség, ha szükséged lenne rá. Persze senki nem úgy indul munkába, hogy “…na ma jó nagy bajba keveredem…”, mégis, bizonyos szakmákban az elővigyázatosság életeket menthet.
A hálózati rádiók beépített GPS nyomkövetővel rendelkeznek, így egy vészhívás esetén, amelyhez elegendő csupán egy gomb megnyomása, a központ pár méterre pontosan meg tudja mondani, hogy honnan érkezett a riasztás. A segítség így aztán akkor is odaér, ha a felhasználó, aki bajba került, magatehetetlen, és képtelen megadni saját helyzetét.
Gondolj csak bele, ez mekkora előny egy éjjel egyedül szolgálatot teljesítő biztonsági őr esetén? De ugyanez érvényes lehet egy orvosi ügyelet, egy pénzszállító esetén is.
Az egyik ügyfelünk például telefon helyett egy apró hálózati rádiót adott a gyerekének, mondván “így nem lesz internetfüggő, és ha bármi baja esik, azonnal megtalálom”. Persze szokatlan ötlet, de mégis elgondolkodtató.